Сітківка – це найтонша внутрішня оболонка ока, прилегла до скловидного тіла, а із зовнішнього – до судинної оболонки очного яблука. Захворювання сітківки можуть призвести до серйозних проблем із зором, у складних випадках – до повної сліпоти.
Одними із найпоширеніших патологій є відшарування сітківки та волога вікова макулодистрофія.
Вікова макулодистрофія (ВМД) – це хронічне прогресуюче офтальмологічне захворювання, яке характеризується ураженням центральної зони очного дна (макули), при якому страждають сітківка, пігментний епітелій і судини сітківки.
Вона буває вологої та сухої форми.
На даний момент належного лікування вікової макулодистрофії сухої форми не існує. Для лікування ВМД вологої форми ми використовуємо анті-VEGF препарат «Айлія» від виробника Bayer (Німеччина). Це інноваційний та найефективніший метод у боротьбі з хворобою.
Відшарування сітківки – це процес відокремлення шарів сітківки від судинної оболонки, втрата нею клітинних зв'язків з пігментним епітелієм. Причиною є скупчення рідини між двома шарами. Рідина негативним чином впливає на зовнішні шари сітківки – відбувається порушення живлення, а це в свою чергу призводить до помітного зниження гостроти зору, а в деяких випадках – і до його повної втрати.
Відшарування сітківки може з’являтися через наявність таких хвороб:
Афакія (відсутність кришталика);
Міопія;
Травми очей;
Діабетична ретинопатія;
Пухлини сітківки та судинної оболонки;
Дистрофія сітківки.
Одним із найпоширеніших симптомів є поява в полі зору різноманітних «іскор» і «спалахів». Також симптомом можуть служити різноманітні плаваючі «мушки», «точки» і «нитки», які потрапляють в поле зору.
У Центрі відновлення зору Анатолія Совви проводять лікування захворювань сітківки за допомогою таких процедур:
Профілактична периферична лазерна коагуляція (ППЛК) – це процедура укріплення сітківки. Використовується при переферичних і центральних дистрофіях сітківки та судинних ураженнях.
Кріотерапія – це процедура укріплення сітківки за допомогою кріоретинопексії. Це хірургічна процедура з’єднання сітківки із судинною оболонкою очного яблука. Її рекомендовано проводити пацієнтам у яких виявили міопію середнього або високого ступеню у поєднанні з катарактою.
Ми рекомендуємо слідкувати за станом здоров’я своїх очей та вчасно проходити профілактичні огляди. Це допоможе вчасно виявити хворобу і розпочати лікування.
Трапляється, що у поле зору потрапляє невелике округле помутніння – воно має назву «кільце Вейса».
Ці патології можна поділити на такі види:
Регматогенна – первинна.
Виникає внаслідок розриву в сітківці. В свою чергу він стає джерелом проникнення рідини із скловидного тіла.
«Решітчаста» дистрофія – найпоширеніша.
Призводить до появи наскрізного розриву сітківки та її відшарування. Сюди ж відносять дистрофію типу «слід равлика».
Тракційна – крововиливи в скловидне тіло, які частіше всього виникають при цукровому діабеті, тягнуть за собою сітківку.