Чернівці • Рівне • Хмельницький • Івано-Франківськ • Львів
• Тернопіль • Луцьк • Кам’янець-Подільський • Коломия
0 800 331 331
(дзвінки з усіх операторів безкоштовні)

Послуги

Лікування глаукоми

Глаукома – це хронічне захворювання ока, що супроводжується підвищенням внутрішньо-очного тиску та атрофічними змінами здорового нерву. Без адекватного лікування призводить до неминучої сліпоти. Втрата зору відбувається непомітно, поступово, і у більшій частині випадків безболісно. Саме тому пацієнти часто звертаються до лікаря, коли вже надто пізно, і повернути або зберегти зір неможливо. Глаукома є основною причиною сліпоти у всьому світі.

У сучасній офтальмології термін «глаукома» об’єднує групу захворювань, які мають різне походження, але спільні симптоми: 

Чому виникає глаукома і що сприяє її виникненню?

До цього часу ще невідомо, чому у людини виникає глаукома. В той же час встановлено ряд факторів, які підвищують ймовірність захворювання. Їх називають факторами ризику. 

Одним із головних факторів є вік людини. Найчастіше глаукома розвивається у людей старших за 40 років. І чим старше людина, тим вище ризик захворювання.

Ще один фактор  ризику – наявність глаукоми у найближчих родичів. 

Крім того, вважається, що розвитку захворювання сприяють хвороби серцево-судинної системи: артеріальна гіпер- і гіпотонія, вегетосудинна дистонія, мігрень тощо. 

Як проявляється глаукома?

На жаль, в більшості випадків, захворювання починається і протікає безсимптомно. Пацієнта нічого не турбує. На цьому етапі тільки офтальмолог може виявити початкові ознаки захворювання шляхом виміру внутрішньоочного тиску і огляду деяких структур ока.

З часом виникають симптоми, які непокоять пацієнта. 

При їх наявності потрібно терміново звернутись до лікаря:

Діагностика глаукоми

Для діагностики глаукоми необхідно перевірити зір, поле зору, стан зорового нерва та виміряти ВОТ, обов’язкова електронна тонографія.

Методи дослідження:

Оптично-когерентна томографія (ОСТ) – метод вимірювання кута передньої камери ока і диску зорового нерву. При приступі гострої закритокутової глаукоми кут завжди закритий, поза приступом часто виявляють тільки його зменшення, при частому підвищенні внутрішньоочного тиску при діагностиці диску зорового нерву спостерігається розширення екскавації, блідість і зміни в товщині шару нервових волокон.

Гоніоскопія – огляд за допомогою спеціального пристрою гоніоскопу дренажної системи очного яблука.

Електронна периметрія – дослідження полів зору – на пізніх стадіях спостерігається прогресуюче концетроване звуження переважно з носової сторони.

Розрізняють дві основні форми глаукоми: 

Гострий приступ глаукоми – гостра форма закрито-кутової глаукоми, що потребує термінового втручання, і часто призводить до втрати зору.

Крім того існує вроджена глаукома та ювенільна, а також розрізняють форми вторинної глаукоми та такі, що пов'язані з аномаліями розвитку ока.

Після встановлення діагнозу необхідно:

Якщо у вас глаукома – не рекомендується:

Чому потрібно лікувати глаукому?

Глаукома є хронічним прогресуючим захворюванням. Це означає, що без лікування симптоми захворювання будуть постійно зростати і процес завершиться сліпотою. А раннє призначення правильного лікування може надовго призупинити прогресування глаукоми та зберегти пацієнту працездатність та якість життя. Це є можливим лише за умови дотримання рекомендацій лікаря та відсутності перерв під час лікування. Однак, існує небезпека, що в разі нормалізації ВОТ, пацієнти самостійно призупиняють застосування рекомендованих препаратів, змінюють режим лікування. А це приводить до ще більшого прогресування глаукоми та прискорення зниження зору.

Як лікують глаукому?

Існують три основні методи лікування глаукоми:

Лікування глаукоми передбачає в першу чергу нормалізацію внутрішньоочного тиску (медикаментозне, або при необхідності – лазерне та хірургічне лікування). Крім того, обов’язкове лікування, направлене на покращення живлення (кровопостачання) зорового нерва та нейропротекцію (захист зорового нерва). 

Лише лікар може обрати оптимальний метод лікування і медичний препарат в кожному конкретному випадку. Для досягнення найкращих результатів потрібно ретельно дотримуватися рекомендацій лікаря. Самолікування є неприпустимим.

Важливо відмітити, що жодні немедикаментозні методи терапії, дієти, харчові добавки або вправи не замінять лікарського або хірургічного лікування, яке призначено офтальмологом.

Медикаментозне лікування

Найпоширенішим методом є призначення крапель для очей. Якщо лікар призначив Вам очні краплі, їх потрібно закапувати регулярно, без перерв у лікуванні. В жодному випадку не можна самовільно переривати лікування. Кожна перерва може призвести для неповоротного погіршення зору.

В деяких випадках показано лазерне лікування. Це амбулаторна, майже безболісна процедура, яка займає декілька хвилин. 

У деяких більш складних випадках, або коли ефекту очних крапель чи лазерного лікування стає недостатньо, лікарі змушені вдаватися до оперативного втручання.

Лазерне лікування

Лазерна периферична іридотомія (ЛПІ) є основним і ефективним методом лікування початкових стадій хвороби до формування великих периферичних синехій. ЛПІ являється також ефективним методом нормалізації внутрішньоочного тиску, якщо зіничний блок слугує єдиним механізмом ангулярного блоку. Проте, більш ніж в половині випадків, існує необхідність в подальшій медикаментозній терапії з метою контролю внутрішньоочного тиску після ЛПІ.

Іридоретракція є ефективним додатковим методом лікування. Її варто виконувати на ранніх етапах лікування, так як іридоретракція не усуває синехій, але може відкрити кут, який був до цього закритим.

Селективна лазерна трабекулопластика (SLT) – найсучасніший метод лікування глаукоми за допомогою сучасного лазера. Ця операція виконується пацієнтам, що стаждають відкритокутовою формою глаукоми, змішаною, а також у випадку вузькокутової або відкритокутової глаукоми після етапу іридоретракції і іридотомії (після відкриття кута).

Хірургічне лікування

НГСЕ – непроникаюча глибока склеректомія – виконується хірургом з метою полегшення відтоку внутрішньо-очної рідини, частіше поєднується з імплантацією  силікон-гідрогелевих дренажів.

Імплантація шунта EX-PRESS, мета якої знизити рівень ВОТ та створити шлях відтоку.

Що є критерієм успішного лікування?

Глаукома є хронічним захворюванням. Захворювання на глаукому може прогресувати з різною швидкістю. Вилікувати її на даному етапі медицини неможливо. Успіхом можна вважати зупинку прогресування хвороби. Раннє її виявлення та своєчасне лікування дозволяє зберегти зір протягом тривалого часу.

Важливо пам’ятати! Глаукома – невиліковна хвороба, але сучасна правильна діагностика і лікування дає можливість зберегти вам зір!

Повернення до списку